Мечеть ДЖУМА ДЖАМІ /м. Євпаторія/   Leave a comment

Прогулюючись містом ми не могли не побувати в одній з найцікавіших пам’яток Євпаторії – Соборній п’ятничній мечеті Джума Джамі. Вона є найбільшою і найвеличнішою мечеттю Криму.

DSC_7897

Ми потрапили сюди з другої спроби (першого разу просто не могли дочекатися початку екскурсії).

На вході ми з сестрою були змушені одягти вбрання, що є обов’язковим для входу жінок у храм. Воно складалося з такого-собі халата, чи кімоно і головного убору – трикотажної “хустини”. Виглядали ми при цьому отак smile

DSC_7893

Гід попередив нас, щоб ми прикривали ноги (якщо вони раптом “випадково” оголяться) і щоб вже в мечеті трималися позаду чоловіків. Після таких настанов ми нарешті зайшли всередину, де зняли взуття і склали його на спеціальних поличках біля входу. Далі ми пройшли слідом за чоловіками і сіли на розстелених килимках.

Протягом наступних 30-40 хвилин гід розповідав нам історію мечеті і про традиції мусульманської общини. Взагалі питанню релігії було вділено чи не 99 відсотків екскурсії. Ми почули і про відповідальність мусульман-чоловіків за свою родину, про традиції походів до мечеті, про Коран та його переклади, які в жодному разі не потрібно сприймати, як святе письмо… Захопили і тему терактів, які часто приписують ісламістам, і які на думку нашого гіда були і є нічим іншим, як провокацією проти мусульман – адже Коран вчить захищати свою віру зі зброєю у руках тільки тоді, коли усі інші методи вичерпано хм...

14044

Нажаль ми не зробили фото інтер’єру мечеті, бо гід сказав, що це не рекомендовано. Він прямо не заборонив фотографувати, але це “не рекомендовано” прозвучало настільки переконливо, що ми не наважилися. Тим не менше, в мережі я знайшла достатньо гарних фото (водяні знаки на них є, тому посилань давати не буду).

14043

14045

Мечеть була закладена у 1552 році при ханові Девлет І Гіреї. Архітектором проекту став Ходжа Синан, найвідоміший з турецьких архітекторів османського періоду, грек за походженням, який зростав у полку яничарів.

Будівництво мечеті Джума Джамі тривало близько 10 років. Воно зайняло стільки часу, бо хан вів війну з Іваном Грозним, і ця кампанія вимагала значної підтримки коштами. До того ж, паралельно архітектор Ходжа Синан був зайнятий будівництвом мечеті в Стамбулі.

622

У мечеті Джума Джамі проходили коронації усіх кримський ханів. У її дворі знаходяться могили турецьких генералів, що загинули в період російсько – турецьких воєн, а також могили служителів мечеті.

З боків від входу в мечеть є такі гарні портали (соромно зізнатися, але я не знаю, яке їхнє призначення мда..... ).

DSC_7894 DSC_7895

Цікаво, що мечеть Джума Джамі схожа і на інші творіння Ходжи Синана. Наприклад, на мечеть Сулейманіє в Стамбулі (до речі, саме у дворі мечеті Сулейманіє знаходиться могила Роксолани, та її чоловіка – Сулеймана Величного).

st_90

селіміє1

Два верхніх фото взято звідси

А ТУТ – кілька цікавих фактів з історії мечеті Джума Джамі.

Влітку мечеть “працює” з 9 до 21 год. (обід: 13-14 год.) без вихідних. Екскурсії проводяться кожну годину.

Якоїсь стандартної плати за квиток тут немає – ви можете дати стільки грошей, скільки забажаєте. У відповідь гід видасть вам папірець із надписом “благодійний внесок” і вказанням відповідної суми (у нього є різні заготовки на усі випадки життя smile ).

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: