Музей при Національному космічному центрі /район Євпаторії/   Leave a comment

Наша перша екскурсія в Криму виявилася надзвичайно вдалою. Після приїзду на півострів ми кілька днів дрейфували на хвилях. Аж потім почало штормити і щоб не сидіти в хаті, ми вирішили проїхатися по “близлежащих деревнях”.

Коли ми ще пляжували у Попівці (докладніше про базу ТУТ), то нашу увагу привернула велетенська антена, що височіла на береговій лінії у напрямку Євпаторії. Ми думали, що то якась обсерваторія, або, може, авіабаза… Зрештою, вирішили підібратися ближче, щоб роздивитися, що то воно таке.

В дорозі користувалися тільки логічними орієнтирами і їхали навмання, бо ніяких вказівників ніде немає.

Спершу ми попрямували до грандіозної антени, яка нас так заінтригувала. Доїхали до села Молочне, що поблизу Євпаторії (нажаль, поки що не можу надати карту з мітками, бо ще не потоваришувала з Google maps). Антена стоїть недалеко від берегової лінії.

DSC_7234

Коли ми під’їхали ближче, то побачили високу загорожу і паркінг. З таблички на в’їзних воротах ми дізналися, що тут знаходиться Центр дослідження дальнього космічного зв’язку. витріщені очі  Це звучало настільки нереально, що ми навіть почали жартувати і потішатися. Але все виявилося більш ніж серйозно, бо на територію нас не пустили і навіть не дозволили фотографувати (фото, що вище, я зробила вже на певній відстані від об’єкта).

Вже пізніше нам розказали, що це дуже важливий центр і займається він спостереженням за супутниками і виконує різні завдання з дослідження дальнього космосу (те, що за межами орбіти Землі).

Грандіозна антена центру була спроектована у Санкт-Петербурзі ще в радянські часи і є чи не найпотужнішою у Європі. Спостереження ведуться переважно вночі (щоб не турбувати місцеве населення). У час роботи антени пересування територією центру заборонене у зв’язку з електромагнітним випромінюванням. До речі через це, в адмінбудівлі, яку видно на фото, усі вікна покриті цинком. Цього не видно здалеку, але це відразу кидається в очі на близькій відстані. Ми навіть спочатку подумали, що у будівлі взагалі “ніхто не живе”, якщо навіть вікна такі бруднющі.

Доки фотографувала – боялася, що зараз мене полоснуть лазером по руках за таку єресь посмішка на 32

DSC_7238

Діаметр антени – 70 метрів. Вона надзвичайно чутлива. Нам розповідали, що вона ніби-то може вловити тепло від сірника, запаленого біля пам’ятника Свободи у Нью-Йорку…

Як я вже писала, на територію центру нас не пустили. Зате порадили проїхатися далі у село Вітине. Там розташований Національний космічний центр із діючим музеєм. Звісно, ми попрямували туди.

Вид на паркувальний майданчик і вхід на територію, де розташоване Національне космічне агентство України та Національний центр управління і випробувань космічних засобів.

DSC_7359

Дорогою сюди ми знайшли у туристичній карті телефон музею і зателефонували туди з приводу екскурсії (06569 49440). Нам відповіли, що мінімальна кількість групи – 20 осіб. Тоді ми почали скиглити, що їдемо здалеку і таке інше, і нас погодилися впустити, але без екскурсії, просто щоб ми самі походили і роздивилися експонати.

Коли ми під’їхали до КПП, – почалася друга серія марлезонського балету, бо охоронці сказали, що музей їм не указ і вони 5 чоловік пропускати не будуть. Тому нам знову довелося включати стару касету про те, що ми приїхали аж з України посмішка на 32 і вмремо, як не побачимо музею. Крім того у нас вже все домовлено і нас чекають. Коротше, якось ми уламали охоронця і він навіть відвів нас безпосередньо до директора музею і віддав під його опіку.

Експозиція

DSC_7253

З іншого кута

DSC_7290

Якщо чесно, то ми не чекали чогось аж надто особливого – все-таки ми не в НАСА… Але екскурсія (яка таки відбулася) нас настільки захопила, що ми ще тривалий час обговорювали почуте і побачене.

Окремо хочу відзначити роботу директора музею. Нажаль ми не запам’ятали імені та прізвища цього надзвичайно енергійного чоловіка. У нас склалося враження, що саме його стараннями музей живе і поповнюється новими експонатами. Крім того, наш гід сам проходив військову службу на найбільших радянських космічних базах і з власного досвіду знає, про що говорить. Директор музею зібрав унікальну колекцію, в якій – РЕАЛЬНА космічна техніка, моделі і макети, виготовлені власноруч, а також література і безліч фото. До того ж, практично усе можна потримати в руках! Словом, це один із найкращих музеїв, у яких довелося побувати.

Екскурсія почалася з огляду капсули, яка реально побувала у космосі – у ній були здійснені приземлення космонавтів після польоту.

DSC_7261

Всередині отак

DSC_7244

Гід підказав нам ще такий смішний ракурс посмішка на 32

DSC_7246

Далі – інші експонати музею (усі фото клікабельні):

DSC_7260

DSC_7266

DSC_7267

DSC_7273

Книга, у якій зробив запис Лєонов. Нижній підпис належить Юрію Гагаріну.

DSC_7275

DSC_7276

DSC_7296

DSC_7297

DSC_7264

DSC_7321

DSC_7263

DSC_7287

DSC_7320

DSC_7298

Місце розташування космічного центру поблизу Євпаторії вибрали не випадково. Раніше він розташовувався на південному березі Криму. Але сигнал у горах був настільки неякісним, що генсек Хрущов дав розпорядження академіку Корольову побувати новий центр у більш вдалому місці. Місцевість поблизу Євпаторії була ідеальною, бо тут практично немає різниці між рівнем землі і рівнем моря – тут одні безкраї степи.

“Бідончик”, який стоїть на підлозі є флешкою.smile  Її місткість – 100 Мб.

DSC_7313

Максим сидить за робочим столом академіка Корольова і тримає книгу з його записами

DSC_7256

EOM-М-222, призначена для вирішення широкого кола інженерних, наукових і економічних завдань в режимі автоматичної пакетної обробки програм з використанням програм-диспетчера і  засобів автоматизації програмування.

DSC_7268

Макет комплекса “Енергія – Буран”

DSC_7271

DSC_7280

DSC_7281

DSC_7284

DSC_7291

Макет комплекса “Морський старт”. Перший комерційний пуск був здійснений українською ракетою “Зеніт-3SL” 9 жовтня 1999 року. Стартовий стіл “Одісей” є колишньою буровою установкою. Заправка ракети, довжиною 66 метрів, її установка і старт здійснюються автоматично з супровідного судна, що знаходиться на відстані 2,5 – 3 км від платформи.

DSC_7288

DSC_7292

DSC_7304

DSC_7293

Комплекс СКАТ-ПЛР, призначений для запуску і підтримки зв’язку з високо-еліптичними космічними апаратами, які виводять на геостаціонарну орбіту. Комплекс працював по таких космічних апаратах, як “Горизонт” та “Екран”, які забезпечували телебаченням населення СРСР.

DSC_7302

Об’єктив супутника

DSC_7324

Зеркала об’єктива

DSC_7325

Сам супутник

DSC_7326

і його сонячні батареї

DSC_7328

Ще одна капсула, що реально побувала у космосі (Гравіцапа стоїть біля входу у будівлю музею)

DSC_7348

Всередині отаке

DSC_7344

Нам розказали, що ця капсула роками стояла на якійсь військовій засекреченій звалці, аж доки її з горем пополам не перевезли в Євпаторію.

Взагалі відвідання музею залишило якийсь похмурий осад. З одного боку – Україна – велика космічна держава, зі своїми передовими розробками. А з іншого – безперспективність космічної галузі, яка державі уже не цікава. От, наприклад, недавно Україна запустила новий супутник. Хто про це чув і бачив по телебаченню? Зате усі знають перипетії розлучення Черновецького і Шварцнегера, а також  слідкують за розгортанням подій на шоу Х-фактор. Якесь масове запалення мізків…

До того ж, є інформація, що місцевість поблизу села Молочного хочуть скупити, щоб зробити там Анталію. Якщо це коли-небуть станеться, то прості смертні уже не зможуть відпочивати у цих краях, бо українська Анталія буде дуже відрізнятися від турецької.

У будь-якому випадку, дуже раджу відвідати космічний центр і музей. Упевнена, що він зацікавить людей навіть ДУЖЕ далеких від космосу.

Наостанок – ще пару фото.

Антени, що зображені ліворуч, спроектовані Корольовим. Їх є 8 на одній основі. Ця конструкція є наглядним прикладом того, як можна було зробити щось “из того, что было”. Наприклад, в основі постамента лежить розпилений підводний човен (шкода, що не можна під’їхати ближче і побачити це на власні очі).

DSC_7366

Центр спостереження авіа-польотів.

DSC_7356

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: