Поселення ОРБІТА /містечко енергетиків Чигиринської АЕС/   2 comments

DSC_5650

У це місце ми потрапили цілком випадково. Просто, коли поверталися з Чигирина у Смілу після чергової поїздки по музеях (про це я ще напишу), Олег згадав, що десь у лісі під Чигирином, недалеко від берега Дніпра є рештки недобудованої АЕС.

Додому було зовсім недалеко, крім того в Чигирині ми добре поїли, тому вирішили трохи відхилитися від битого шляху.

За Чигирином навігатор (на карті якого, до речі, є відмічена Чигиринська АЕС! витріщені очі ) скерував нас праворуч і ми поїхали по відносно новій бетонці (якщо ви без невігатора smile, то на трасі потрібно шукати вказівник на елеватор Нібулон/.

Доки їхали намагалися пригадати, що ж ми все-таки знаємо про будівництво АЕС у Чигирині. Виявилося, що не дуже багато – тільки те, що вона мала бути, але щось не склалося, а потім жахнув Чорнобиль і все закрили.

Вже потім після повернення додому я провела таке-собі розслідування і перечитала багато статей про проект, який можна цілком вважати викиднем радянської енергетики.

Якщо коротко по історії, то у 70-х роках у руслі пошуку нових джерел постачання енергії було вирішено побудувати ТЕС, що за своєю потужністю мала б стати чи не найбільшою у Європі. Площа під цей проект знайшлася в Чигиринському районі поблизу села Вітове.

Почалися будівельні роботи, на майданчику з’явилися перші промислові будівлі та перші об’єкти інфраструктури, запрацювали заклади соціального забезпечення. Проте, роботи тривали надто повільно і менш, як через десятиріччя потужність майбутньої станції скоротили вдвічі, а потім і взагалі вирішили зупинити будівництво ТЕС.

DSC_5622

Натомість розпочали ще більший проект – будівництво атомної електростанції. Та незважаючи на масштабні плани Чигиринську АЕС також спіткало фіаско. Через постійні проблеми з технічною документацією, кадрами та затримками поставок будматеріалів, терміни здачі об’єкта весь час відкладались. Крім того серед громадськості все більше почали обговорювати питання доцільності самого будівництва, незадовільного побутового забезпечення працюючих та вплив на екологію і здоров’я людей.

DSC_5623

Врешті решт у 1989 році будівництво Чигиринської АЕС офіційно законсервували.

DSC_5624

Але і це ще не все.

Роком пізніше, було видано постанову про будівництво паро-газової електростанції (ПГЕС) із використанням будівельного майданчика законсервованої АЕС. Доки тривали роботи з підготовки проектної документації, у селищі будівельників, названому, як і електропідстанція – Орбіта, встигло вирости кілька будинків, дитсадок, торговий центр і розпочалося будівництво школи.

DSC_5644

DSC_5649

А потім настав 91 рік і виявилося, що незалежній Україні ані ТЕС, ані ПГЕС, а тим більше – нова АЕС не потрібні.

На цьому і завершилася тривала історія спорудження під Чигирином невідомо чого.

DSC_5629

DSC_5636

Усе б нічого, але, нажаль, історія Чигиринської АЕС тісно пов’язана з життям людей, що приїхали на об’єкт зі всіх куточків великого союзу і в решті виявилися за бортом, та покинули Орбіту, навіть толком не облаштувавшись. Звичайно, вони не залишали своїх домівок покидаючи усе, як скажімо, жителі нещасної Прип’яті, але і для них той переїзд мабуть виявився нелегким. Крах великого державного проекту поставив у тяжке становище і тих, що покинули Орбіту, і тих, що залишилися.

Щодо останніх, то ми навіть не думали, що такі є. Взагалі-то на місці будівництва атомки ми сподівалися побачити купу бетону, незавершені будівлі, якісь котловани, але аж ніяк не житлові будинки, у яких (серед лісу!) ще хтось живе.

Наразі в Орбіті зараз є дві п’ятиповерхівки. Вони заселені не повністю (в мережі можна зустріти дуже багато оголошень про продаж тутешніх квартир).

DSC_5641

Крім того є ще два “спарених” дев’ятиповерхових будинки, в яких ніхто не живе.

DSC_5646

Ми якийсь час блукали біля них, намагаючись не потрапити у відкриті каналізаційні люки. Я навіть заходила всередину одного під’їзду, але майже відразу вискочила надвір і мало не побігла за Олегом – всередині було настільки моторошно, що я навіть не могла примусити себе залишитись, щоб пофотографувати. Може я надто вразлива, але я була одна (Олег не захотів іти), крім того, я думаю, що вигляд обідраних шпалер, побитих меблів, і особистих речей, розкиданих по усіх кутках разом зі сміттям, міг би будь-кого вивести з рівноваги. А ще треба врахувати те, що надворі була досить похмура погода, накрапав дощ, і сильний вітер безперестанку стукав розхитаними кватирками. Той звук ехом віддавало у пустих вікнах і в різних кінцях двору. А вінчали обстановку ворони, які кружляли над багатоповерхівкою, то влітаючи, то вилітаючи з побитих вікониць (схоже, що вони вже давно обжилися в квартирах).

Можу собі уявити, як виглядає вечірня прогулянка Орбітою, враховуючи те, що дороги тут не освітлюються, а навколо – ліс з поодинокими пустими будинками…

За традицією додаю кілька корисних посилань (вибрала найцікавіше):

http://www.nashekolo.org.ua/nk/kolo_i_navko/navkolo_podi/text_nk_2011_3121.html – хороша історична довідка

http://pioneer-club.org.ua/photo/poselok_orbita_chigirinskaja_grehs/dsc08537/25-0-474 – цікаві фото

http://zaebest.at.ua/news/2008-06-03-14 – гарна стаття

http://zelena-zaraza.livejournal.com/tag/%D0%9E%D1%80%D0%B1%D1%96%D1%82%D0%B0 – звіт про поїздку

http://1ara-cr0ft.livejournal.com/215840.html – ще один гарний звіт про поїздку

http://prohfesor.livejournal.com/28810.html – і ще один (фото)

http://3dart.com.ua/tralalon/64-chigirinskaya-atomnaya-yelektro-stanciya.html – і ще

http://needforspeed.su/?auto=1379 – і ще

http://pres-centr.ck.ua/print/news-7386.html – стаття про будні орбітян

http://yin-yang-yo.livejournal.com/2112.html – звіт + МЕГА класні фото

http://vkontakte.ru/album-13174085_122701880до х багато фото

Наостанок – фото флори навколо Орбіти

DSC_5632

DSC_5618

DSC_5621

Advertisements

Posted 16.07.2011 by llevchenko in Черкащина

Tagged with

2 responses to “Поселення ОРБІТА /містечко енергетиків Чигиринської АЕС/

Subscribe to comments with RSS.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: