Травнева подорож 2011 /ПАЛАЦ у Вишеньках/   3 comments

Перша зупинка – ЦИТАДЕЛЬ фортеці у Батурині

Друга зупинка – ПАЛАЦ Розумовського у Батурині

Третя зупинка – БАТУРИН /місто/

Четверта зупинка – ЯБЛУНЯ-КОЛОНІЯ /передмістя Андріївка у Кролевці/

До села Вишеньки ми прямуємо одразу після відвідання яблуні.

Побачити щось аж надто особливе не сподіваємося, адже знаємо, що палац не є місцем туристичного паломництва, як приміром,  Качанівка, чи ті ж Самчики. Але вирішуємо все-таки поїхати, бо ж невідомо, коли будемо у цих краях наступного разу.

Дорога сюди препаршива – відрізки асфальту чергуються з клаптями грунтовки і латочок. Час від часу доводиться зовсім з’їжджати з дороги аби оминути якусь здоровенну яму посередині… Усі вже починають нервувати, мовляв – заперлись у якусь глухомань. сваряться

До того ж погода псується ще більше, і вже не хочеться жодних атракцій.

Але ми рухаємося далі і після мосту через Десну звертаємо праворуч. Проїжджаємо ще трохи і потрапляємо у село Черешеньки. А відразу після нього – у Вишеньки.

Трохи проїжджаємо селом і праворуч на узвишші нарешті бачимо палац Румянцева-Задунайського

DSC_5103

Паркуємося поблизу автобусної зупинки якраз напроти входу на територію палацу.

Майже відразу біля сторожки “нарисовується” якийсь дядько і демонстративно закриває хвіртку прямо у нас перед носом. мда.....

Це виглядає настільки… тупо. Адже ж міг повестися як завгодно. Міг би просто сказати нам, що, мовляв, на територію вхід заборонений, чи ще щось у цьому ж дусі. Зрештою, міг би і заробити якихось пару гривень…

Не знаю, чому взагалі туди не можна заходити. То ж не якась секретна військова база. Чи може бояться, аби туристи не витоптали їхніх вишуканих газонів? Але я не думаю, що ми могли б заподіяти цій багатостраждальній будівлі більшої шкоди, ніж це вже зробили до нас. Коротше, козли – ті, хто придумав ці правила.

Нам не залишилося нічого іншого, як оглянути палац із боку озерця та річки.

DSC_5098

1

Можливості милуватися цим палацом ми завдячуємо графу Петру Олександровичу Румянцеву-Задунайському, який придбав село Вишеньки у 1767 році. Взагалі за своє життя в Малоросії граф устиг достатньо набудувати ошатних маєтків, але маєток у Вишеньках є чи не єдиним, який зберігся до наших днів.

У 1687 році тут навіть побувала імператриця Катерина ІІ, яка, кажуть, була настільки вражена палацом та місцевістю, що назвала Вишеньки раєм. Ці слова ніби-то і дали назву сусідньому селу (на іншому березі Десни) – Райгородок.

Більше того, деякі джерела в інтернеті говорять про те, що палац був побудований саме на честь приїзду Катерини (якщо подивитися на схему палацу, то будівля нагадує букву “Е” (рос. – Екатерина).

4

Ім’я автора проекту наразі достеменно невідоме. Припускають, що ним міг бути Баженов В.І., або навіть Легран.

Будівництво проходило під керівництвом місцевого архітектора М.К. Мосципанова і почалося з підвальних приміщень, де були облаштовані сховища для вина і печі для обігріву приміщень.

Щодо стилю будівлі, то це – романтичний класицизм, адже палац не має характерних для класицизму колон, фронтонів і портиків, зате тут достатньо башточок, шпилів та зубців, притаманних псевдоготиці.

 

 

DSC_1164

У багатьох джерелах я знайшла інформацію про те, що палац зазнав багатьох перепланувань. Кажуть навіть, що спочатку палацовий комплекс складався з двох частин, що височіли на ОБОХ берегах Десни. Друга половина ніби-то належала Кирилу Розумовському, і після сварки останнього з Катериною ІІ, будівлю розібрали і перенесли у сусідній Райгородок, де у 1820 з неї побудували Успенську церкву. Дана версія трохи сумнівна, бо ж і з Румянцевим-Задунайським Катерина ІІ не дуже товаришувала і це ще м’яко сказано. А “президентство” Румянцева в Малоросії було ні що іншим, як вишукано поданим засланням. Тим не менше “його” частину палацу ніхто не розбирав.

Цікаво також, що старожили села пам’ятають, що від палацу на інший берег Десни був перекинутий місток, від якого тепер залишилися тільки дві чавунні колони.

DSC_1168

DSC_1178

В історію з містком через Десну я охоче вірю, бо цей “балкон” там дійсно не по темі.

За часів СРСР у палаці була психіатрична лікарня (це вже мабуть класика використання історичних пам’яток), а після 1991 року – дитячий санаторій “Десна”. До речі, ми трохи позаглядали у вікна і побачили, що там і досі є велика кількість ліжок і всіляких меблів, але загальний вигляд внутрішніх приміщень схиляє до думки, що санаторій вже давно не функціонує.

Перебування у садибі “соціальних” закладів поставило крапку і на історії колись чудового парку, адже на його території з’явилися цілком недоречні господарські будівлі.

На кількох сайтах я зустріла фото однієї із залів палацу, де ще залишилося трохи оздоби на стінах

2

Навіть у такому стані ліпнина вражає. Можна тільки уявити собі, яким палац постав перед очима імператриці.

На останок додам фото з акварелі художника А. Кунавіна. Це чи не найраніше відоме зображення палацу Румянцева-Задунайського (дуже важко побачити щось спільне із сучасністю).

i-3013

Вид на Десну від палацу

DSC_5114

Після Вишеньок ми повертаємося назад у Кролевець, а звідти – прямуємо до місця ночівлі – готелю “Гетьманський двір”, що знаходиться на Київській трасі біля повороту на Глухів.

Поселяємося і виявляється, що ресторан готелю зайнятий весіллям, тому ми не зможемо нормально повечеряти. злюка В принципі ми вже були готові змиритися, але музика була настільки гучною, що нам не залишилося нічого іншого, як їхати на вечерю до Глухова. Благо, це недалеко.

На одній із центральних вулиць знайшли отакий заклад (фото зробила уже наступного дня)

DSC_5177

Всередині таке

DSC_5128

Про сам ресторан нічого поганого сказати не можу. У принципі, нормально поїсти можна. Крім того, ціна чудово відповідає пропозиції. smile До речі, Ден там замовив драники (деруни) з грибами. Приносять – на тарілці гарненько викладені по-кругу драники і всередині… – купка грибів. Нас це дуже потішило. посмішка на 32 Довелося також додатково замовляти сметану, яку потім чомусь не включили в рахунок. Але це все дрібниці, які зовсім не зіпсували задоволення від споживання їжі.

Після вечері повертаємося у готель, проходимо водні процедури і завалюємося спати.

Наступна зупинка подорожі /ГЛУХІВ/

Advertisements

3 responses to “Травнева подорож 2011 /ПАЛАЦ у Вишеньках/

Subscribe to comments with RSS.

 1. Дорогенька, ви ж побували на території, і я там була без жодних перешкод і чому це Ви вирішили, що для Вас мають відкривати ворота, там є фіртка! Ваші посмішки і слово “козли” вважаю зовсім недоречними. Зізнайтесь що погана дорога і дощ зіпсував Вам настрій, а охоронець, котрий виконував свої функціональні обовязки, нашій компанії навіть екскурсію провів!

  • Після Вашого коментаря я перечитала свою розповідь про палац у Вишеньках.
   Хочу сказати, що під час відвідання будь-якого туристичного об’єкта я не сподіваюся на те, що спеціально для мене відкриють ворота і дівчата в українському строї зустрічатимуть мене з короваєм на вишитому рушнику. До такого рівня самовпевненості мені ще дуже далеко. У випадку ж з Вишеньками мова йшла саме про хвіртку, яку охоронець поспішив зачинити на замок (!), після чого зайшов у сторожку і не виходив звідти весь час, доки ми топталися під ворітьми (чи хвірткою) чекаючи, що він вийде.
   До речі, “ворота” на “хвіртку” я вже виправила, хоч і не думала, коли писала звіт, що це так суттєво… 😉
   Щодо козлів.
   Мене завжди дратував і пригнічував той спосіб, в який наша держава оберігає пам’ятки історичного і культурного значення. І я ніколи не зрозумію, чому в якомусь замку, чи палаці, чи храмі можна розміщувати заклади “соціального” значення (як в Олиці, Підгірцях, Червоногороді, Буданові та ін.), чи виробничі потужності (як у Новій Чорториї або Ізяславі чи ін.), або взагалі продати його з молотка якомусь олігарху (як Леськове), але не можна дозволити доступ простим відвідувачам, таким як я і ви, і ще багато інших. Невже я зі своїм фотоапаратом більш небезпечна для тієї пам’ятки, ніж психлікарня, піонерський табір чи тубдиспансер? Чи може місцеві жителі, які зазвичай роблять з пам’ятки сміттєзвалище, або розносять її по камінцях, є менш небезпечними ніж прості туристи? І зараз я веду мову про пам’ятки загалом, а не тільки про палац у Вишеньках. Тому вважаю, що держава, перш за все, мала б потурбуватися про те, щоб елементарно провести ремонт палацу (є ризик, що одна з колись чудових башточок колись таки впаде на голову якогось туриста), а не організовувати охорону, щоб обмежувати доступ відвідувачів. Власне, державу, а точніше – тих, хто приймає у ній відповідні рішення, я і називаю козлами. І вважаю це слово цілком доречним.
   До того ж, чому це Ви вирішили, що якщо Ви змогли потрапити всередину палацу, та ще й з екскурсією, то й іншим це вдається? Може в охоронця просто був хороший день, а може то був інший охоронець – більш поблажливий до туристів?..
   Той чоловік, що виконував свої функціональні обов’язки у день нашого приїзду, “супроводжував” нас “з вікон” палацу, коли ми обходили його і фотографували. А коли я намагалася вибрати гарний ракурс для фотографування річки позаду моста, сторож кинувся мені напереріз, щось вигукуючи (мабуть подумав, що я хочу потрапити на територію, хоч я не встановлювала драбину і не намагалася пролізти у вікно). Довелося забиратися з місця події, бо вступати в дискусію я не хотіла.
   І останнє – я надто завзята мандрівниця, щоб якийсь там дощик міг зіпсувати мені настрій, і тим більше, вплинути на об’єктивність суджень. Це не під силу навіть пробитим шинам і грязюці, в яку можна заритися мало не до вікон (у нас і таке бувало). Крім того, усі звіти я намагаюся писати дуже “обережно”, адже знаю, що їх можуть прочитати як інші мандрівники, так і місцеві жителі, для яких будь-який негативний відгук стане великою образою…
   Зрештою, якщо Вам пощастило побачити інтер’єри палацу у Вишеньках, то може підкажете, де можна про це прочитати?
   Наперед вдячна за посилання.

 2. Пінгбек: Українська година: 60 місць, де б хотілося побувати | Мандрівник і його мандрівки

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: